باورهای عامیانه نادرست در مورد خوابیدن نادرست

- افراد پیر زیاد به خواب احتیاج ندارند
بر اساس توصیه بنیاد ملی خواب، افراد بالای 65 سال باید بین 7 تا 8 ساعت در روز بخوابند. این در حالی است که میزان خواب توصیه شده به افراد 18 تا 64 سال، 7 تا 9 ساعت در روز است.
- غذاهای ادویه‌دار باعث کابوس می‌شوند
هیچ مطالعه‌ای مبنی بر ارتباط غذاهای ادویه‌دار با کابوس دیدن وجود ندارد؛ این غذاهای تند و آتشین که چربی بالایی دارند، صرفا معده شما را به هم می‌زنند.
خوردن غذاهای تند سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد، اما درجه حرارت بدن را نیز بالا می‌برد
و از آنجایی که دمای بدن در شرایط خواب به طور طبیعی کاهش می‌یابد، می‌توان گفت که خوردن این مواد غذایی بی‌خوابی را به دنبال خواهد داشت.
- دراز کشیدن در رختخواب مثل خوابیدن عمل می‌کند.
دراز کشیدن در رختخواب می‌تواند موثر باشد، اما به اندازه خوابیدن واقعی به بازیابی انرژی شما کمک نمی‌کند. خوابیدن با استراحت کردن فرق دارد.
حین خواب، بدن از فشارهای ناشی از فرآیندهای عصبی رها شده و به ترمیم خود می‌پردازد. عملی که در بیداری غیرممکن است. 
- هر کسی نیاز دارد 8 ساعت در روز بخوابد.
شاید همه با این توصیه آشنا باشند که باید 8 ساعت در روز بخوابند. اما یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد که ساعات لازم برای خواب شبانه در یک نفر ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد.
برخی افراد می‌توانند 6 ساعت در روز بخوابند. برخی دیگر نیز به 9 ساعت خوابیدن نیاز دارند. یک راه آسان برای تست مقدار ساعات لازم برای خواب این است که ببینید پس از بیدار شدن هنوز احساس خواب‌آلودگی دارید یا خیر. 
- می‌توانید کمبود خوابتان را آخر هفته جبران کنید.
کمبود خواب به ساعاتی اشاره دارد که از مقدار خواب مورد نیازتان فاصله گرفته‌اید. خوابیدن ناکافی می‌تواند عملکرد شما را حین رانندگی مختل کند یا باعث از دست رفتن حافظه کوتاه‌مدت شود.
همچنین، خطر چاقی وبیماری‌های قلبی را به دنبال دارد. با این حال، شما می‌توانید کمبود آن را در سایر روزهای هفته جبران کنید.
البته این اتفاق به صورت یک ‌شبه در آخر هفته رخ نخواهد داد.