بی خوابی با استرس و اصطراب

اضطراب مزمن یک وضعیت جدی و ضعیف‌کننده است. جریان توقف‌ناپذیری از افکار، احساسات  و موقعیت‌های ناخواسته‌ی منفی، برای سلامت‌تان خوب نیست. اضطراب مزمن نه تنها به روان بلکه به جسم نیز آسیب می‌رساند.

۱.خواب مشکل
 باید به نحوی آسوده خاطر و آرام باشید که خوابی عمیق و باکیفیت داشته باشید. اضطراب مزمن می‌تواند تن را فرسوده و ذهن را ناآرام کند. وقتی استراحت نمی‌کنید کم‌تر احتمال دارد با فشارهای روز بعد به خوبی روبه‌رو شوید. استراحت همیشه باید در اولویت باشد.

۲.مشکلات گوارشی
وقتی تحت فشار هستیم، غذا را به خوبی هضم نمی‌کنیم.

۳.نوسانات خلق‌وخو و زودرنجی
حساسیت بالا برای مدت طولانی می‌تواند باعث شود از کوره در برویم. کلید کار این است که روی فعالیت‌های پربار متمرکز بمانیم. به خودتان اجازه ندهید به روال منفی ادامه دهید.

۴.مشکل تمرکز یا حواس‌جمعی
اضطراب منابع ذهنی را به باد می‌دهد. خواب و عادات غذایی بد می‌توانند به آن دامن بزنند. تمرین‌های تمرکز حواس و اقدامات آرامش‌بخش می‌توانند بسیار سودمند باشند.

۵.سردردهای مداوم و شدید
سطوح دائمی از فشار بالا می‌تواند موقعیت‌های بسیاری ایجاد کند که باعث ایجاد سردرد شوند. محرک‌هایی مانند چای، قهوه و نیکوتین می‌تواند شدت و تکرر سردرد‌هایتان را تشدید کنند.

۶.هوس‌ دائمی شکر و نشاسته
شکر می‌تواند خلق‌وخوی یک فرد را تقویت کند و باعث شود حس بهتری داشته باشد. اثرات انگیزشی آن کوتاه‌مدت است.

۷.دردها و ناراحتی‌های عضلانی
فشار می‌تواند باعث انقباض ماهیچه‌‌ای غیرضروری شود و به عنوان یک عامل التهابی عمل کند.

۸.خستگی
اضطراب مداوم بسیار فشارآور است، در نتیجه فردی که تحت تاثیر آن قرار دارد زیاد یا به خوبی استراحت نمی‌کند. درگیری ذهنی با چنین احساسات منفی‌ای به منابع ذهنی یک فرد آسیب برساند.