آموزش ماساژ صورت برای رفع خستگی

عضلات صورت شما نیز پس از یک روز کاری خسته و بی‌انرژی می‌شوند پس با کمک این ماساژ می‌توانید علاوه بر رفع خستگی، نشاط و شادابی را به‌صورت‌تان هدیه کنید.

ماساژ عضلات و پوست صورت یکی از بهترین راه‌ها برای تخلیه خستگی و انقباض‌های عضلات صورت و از بین رفتن تنش‌ها و استرس‌هایی است که در طول روز به واسطه کار، فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه و دل‌مشغولی‌های‌مان ممکن است به آن دچار شویم.
 
لازم است بدانید که دریافت ماساژ به شیوه صحیح و استاندارد آن علاوه بر از بین بردن انقباض‌های عضلات صورت، به فرم دهی عضلات گونه، چانه و پیشانی کمک کرده و در مواردی مانع از عمیق شدن چین و چروک‌های صورت می‌شود.

گام اول : پوست صورت‌تان را آماده کنید
پیش از شروع ماساژ صورت به‌منظور رفع خستگی عضلات از یک دستمال نرم و لطیف که به کمک آب ولرم مرطوب شده برای آماده‌سازی‌ پوست صورت‌تان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از انواع دستمال‌های مرطوب نیز کمک بگیرید تا صورت‌تان را از هر گونه مواد آرایشی- بهداشتی پاک کنید. پس از پاک کردن مواد آرایشی از سطح پوست یک دستمال تمیز و نخی را با آب ولرم خیس کرده و پس از گرفتن آب اضافه آن، دستمال را به‌مدت 10 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید.
 

گام دوم : این ماساژ را با روغن انجام دهید
دراین مرحله برای ارائه ماساژ لازم است از یک روغن گیاهی و طبیعی استفاده کنید. روغن زیتون، روغن بادام و روغن گل سرخ از جمله روغن‌های طبیعی است که برای ماساژ صورت توصیه می‌شود.
 
پس از آماده کردن روغن سرانگشتان‌تان را به مقدار اندکی به آن آغشته کنید. سپس سرانگشتان هر 2 دست را در فاصله 2 ابرو روی پیشانی قرار داده و به آرامی یک نیم دایره از مبدا پیشانی به مقصد چانه رسم کنید. در این حالت اجازه دهید که سرانگشتان‌تان به آرامی پوست و عضلات صورت‌تان را لمس کند. این کار را 3 تا 5 بار روی صورت‌تان تکرار کنید و اجازه دهید عضلات صورت ریلکس و آرام شوند.

گام سوم : استرس را از شقیقه‌ها دور کنید
در این فرصت سرانگشتان‌تان را روی پیشانی قرار داده و همان مسیر را طی کنید تا به شقیقه‌ها برسید. در این حالت به کمک 2 انگشت سبابه و میانی با حرکت‌های دایره‌ای شکل، شقیقه‌های خود را به آرامی ماساژ دهید. این کار به از بین رفتن استرس‌ها و تنش‌هایی که به کار روزانه‌تان مربوط است بسیار کمک می‌کند. در این حالت سعی کنید به‌مدت یک تا 2 دقیقه حرکت دایره‌ای شکل را به روی شقیقه‌ها ادامه دهید و پس از آن طبق روال قبل اجازه دهید تا سرانگشتان دست مسیر قبلی را از سپری کرده و در چانه به‌هم نزدیک شوند.
 
گام چهارم : حلقه چشم را فراموش نکنید
دراین مرحله 2 انگشت سبابه و میانی هر 2 دست را از فاصله میان 2 ابرو و کمی بالاتر از ابروها روی پیشانی قرار داده و با فشاری نسبتا عمیق به سمت گوشه‌های بیرونی چشم حرکت کنید. این کار را 3 تا 5 بار انجام دهید و پس از آن با کمک همین 2 انگشت از گوشه‌های داخلی چشم، ماساژ عضلات حلقه پایین چشم را آغاز کرده و سرانگشتان‌تان را به سمت شقیقه‌ها در اطراف صورت هدایت کنید.
 
این حرکت را 3 تا 5 بار تکرار کنید. این کار کمک می‌کند تا عضلات حلقوی اطراف چشم نیز ریلکس شده و از میزان خستگی و انقباض آن‌ها کاسته شود. تداوم این ماساژ به‌صورت روزانه تاثیر زیادی در تقویت دید و همین‌طور کاهش میزان چین و چروک در ناحیه اطراف چشم دارد.

گام پنجم : عضلات فک را ریلکس کنید
در این مرحله با کمک تمامی انگشتان دست فشارهای بسیار نرم و کوچکی به عضلات چانه و فک وارد می‌کنید و این فشارهای خفیف را با کمک هر 2 دست در مسیر فک پایینی تا لاله گوش ادامه می‌دهید. دقت کنید که فشارهایی که به عضلات این ناحیه وارد می‌کنید ماساژ گیرنده را آزار ندهد. این ماساژ را 3 تا 4 بار به روی چانه و عضلات فک انجام می‌دهیم و پس از آن اجازه می‌دهیم تا سرانگشتان‌مان از چانه به سمت شقیقه‌ها حرکت کنند و برای دومین بار به‌مدت یک دقیقه شقیقه‌ها را با حرکت دایره‌‌وار ماساژ دهند.

گام ششم : ماساژ پیشانی با حرکت‌های دایره وار
در این مرحله سرانگشتان‌تان را درصورت نیاز با یکی از روغن‌های گیاهی آغشته کرده و با کمک انگشتان هر 2 دست با حرکت‌های دایره‌ای شکل تمامی سطح پیشانی را ماساژ دهید. بهتر است این حرکت‌های دایره‌ای را با دقت در تمامی سطح پیشانی تا بالای ابروها تکرار کنید.
برای این ماساژ می‌توانید از دایره‌های کوچک و بزرگ و فشار کم و زیاد برای ماساژ سطح پیشانی استفاده کنید.